YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MAKALE YAZIMI

makale nasıl yazılır, makale yazımıGünümüzde  internet  siteleri   ve kişisel blogların artmasıyla, Siteler icerik üretmekde oldukca  zorlanmaya başladı. Bu sebebden dogan olumsuzluklar  ise şüphesizki  kalitesiz icerikler. Yeni başlayan bazı site sahipleri veya para kazanmak icin diger sitelerden kopyala  yapıştır yapan emek hırsızları. Bende bu makalemde yeni başlayan makale yazarlarına tavsiyelerde bulunacagım.
   Bir makale yazmak için öncelikle makalenizin konusu seçmeniz  gerekecekdir.  Konu seçerken  gündemdeki konuları ele alabilirsiniz bu sizin makalenizin ön sıralara cıkmasını saglayabilir. Yeni başlayanlar için oldukça pratikdir. Konumuzu  seçtikten sonra internette biraz bilgi toplamanızda fayda var unutmayın ki iyi bir yazar iyi bir araştırmacıdır. Anahtar kelime belirlememiz gerekecek. Bu makale yazımı icin oldukca önemlidir. Anahtar kelime konunuz ile alakalı kelimelerdir. örnegin makalemizin konusu  instagramda populer olmak ise burada anahtar kelımelerımız  ‘instagram ve populer’ kelimeleridir.
   Makalemize bir başlık atmamız gerek . Başlıgınızda anahtar kelimeleri yerleştirmeye  calışın örnegin ‘instagramda populer olmak icin yapmamız gerekenler’ anahtar kelimelerimizi  başlıgımıza yerleştirdik ve sıra başlıga uygun bir makale yazmaya geldi.
   Makaleniz  en az 1800 kelime civarında olmalıdır ve 50 ile 100 kez arasında anahtar kelime icermelidir. Anahtar kelimeleri kalın,italik yada altı cizili olarak belirtebilirsiniz bu google botları tarafından dikkat edilmesine sebeb olacakdır. (1800kelime kısmı yurt dışında googlenın ust sıralara cıkardıgı sıtelerden ornek alınmıştır.)
Makale üç bölümden oluşmalıdır;

  • ·       Giriş
  • ·         Gelişme
  • ·         Sonuç 
Giriş bölümünde bir acıklama tarzı kısa bir metin bulunmalıdır örnegin; 
           Son zamanlarda sosyal medya kullanımı arttı bu artışdan faydalanmak isteyen girişimci, eticareti sosyal medyaya yönlendirmeye başladı. Bu sebebden ötürü sosyal medya kullanıcıları reklam alan haline gelebilmek için caba sarf ediyorlar. Tarzında bir giriş yapabilirsiniz.
  Gelişme bölümü;  Makalenizin ana gövdesidir tüm bilgiler  burada olur ve okuyucuyu aydınlatır ve giriş bölümüyle baglantılı olması makalenizin akıcı olmasını saglayacakdır.
 Sonuç bölümü ise makalenizin  özet bölümüdür giriş ve gelişmeden yola cıkarak kısa bir  paragraf yazabilirsiniz örnegin;  sosyal medyada e ticaret yapabilmek icin reklam verenin reklam alanla bulusması ve populerlıgın olması için  falanca falanca  gibi şirketlerden yardım nasıl alacagımızı örgendik.. gibi bir sonuc yapabilirsiniz benim verdıgım ınstagram örnegi birbirinden bagımsız oldu ancak sanırsam mantıgı sizlere aktarabildim.

   Makale yazarken kendiniz olun başka kişilerin kalemlerinden alıntı yaparak yazmayın hızlı bir cıkış yapmak yerine yavaş, yavaş ögrenerek tırmanın ki kalıcı ve kaliteli olsun .Bu yazdıklarım googlede üst sıralamalara cıkma teknıgı  ama özgün olmak insanlara faydalı icerikler üretmek bence daha önemlidir trafigi bir şekilde elde edersiniz ama samimiyeti zor. Eger başka sitelere yada insanlara yazınızı satmak istiyorsanız yukarı da yazanlar şart.
 Makale satmak ile alakalı makalem için tıklayın

Yorumlar