İnstagram Üzerinde Satış Yapmak İçin Ne Yapmalıyım?

 Günümüzde instagramın kullanımı artması ile beraber instagram üzerinde açılan online butiklerde oldukça arttı. Peki, instagram üzerinde satış yapmak için ne yapmamız gerekli hiç düşündünüz mü?
İnstgram da satış yapan butiklere göz attığımızda birçoğunun havale yöntemi ile ücret aldığını görebilmektesinizdir.  Bu şekilde ödeme yöntemi olan instagram butikleri genel olarak vergi ödemeyen bu işleri kaçak olarak yürütmektedir. Kaçak derken aklınıza kaçak ürünler gelmesin bire bir vergi kaçakçılığı diyebiliriz. Bazılarında ise kapınızda ödeme fırsatı ile faturanızı da kestiriyor. Benim önerim olarak fatura kesen ve kapıda nakit imkanları ile alışveriş yapı. Çünkü bazı kötü niyetli insanlar havale yöntemi ile insanları dolandırabilmekte.
İnstagram da satış yapmak için Nereden Başlamam Gerekiyor
İnsatagram da üzerinde satış yapmak için öncelikle satacağınız ürünleri belirlemeniz gerekiyor.  Bu ürünleri belirlemeniz için yakınlarınızda bulunan bitpazarları, ucuzlukçular eskiciler veya internet üzerinde bulunan toptancılardan satacağınız ürünleri temin edebilirsiniz.
Hangi ürünleri Satmakla Başlamalıyım
İnstagram üzerinde satış yapmak için belirli ürünlerden yürümelisiniz.  Bu aralar internet üzerinden en çok satan ürünler kısaca;  ayakkabı, hediyelik eşyalar, sevgili kombinleri, takılardır. Sizinde bu işe başlarken başlamanızı öneririm.
İnstagram da Satış Yapmak İçin Vergi Gereklimi?
Ülkemizde her sektörde olduğu gibi online satışta da vergi ödemeniz zorunludur. Herhangi bir vergi dairesine kayıt olmanız için eğer hiçbir bilgi sahibi değilseniz en yakın muhasebeci ile anlaşmanızı tavsiye ederim.
İnstagram da müşteri çekmek için ne yapmalıyım
İnsatgram da iyi bir satış yapmak istiyor iseniz,  bazı popüler instagram sayfalarında uygun fiyatlara reklam vererek belirli kitlelere ulaşabilirsiniz. Daha kapsamlı bir reklam vermek için bütçeniz uyuyor ise ınstagramın reklam kısmından reklamınızı oluşturarak büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu işe yeni başladınız ve hiç bütçeniz yok ise, popüler olan butiklerin sayfalarını takip ederek son gönderilerini beğenen kişileri takip edin onlar size döndüğünde zaten normal olarak sizin ınstagram butiğiniz ile ilgileneceklerdir.
Yeni başlayan ınstagram butikçilerine tavsiye:
Yeni başladığınız için erken batma riskiniz oldukça yüksek olmaktadır.  Bu nedenle ilk ürünlerinizi almadan önce temsili resmini koyun daha sonra herhangi bir sipariş aldığınızda koyduğunuz ürünü alarak müşterilerinize gönderin. Tabi ürünlerinizi profilinize koymadan önce piyasa araştırması yapın. Rast gele koyduğunuz ürünler bütçenizi aşa bilir ve kar yapacağım derken zarar edersiniz.


Yorumlar