Tanıtım Yazısı nedir, Nasıl Yazılmalıdır?

Online medya hocam olarak bu yazımızda tanıtım yazısı nedir, nasıl yazılmalıdır konusunu göz önüne alarak yazımıza devam etmek istiyoruz.Gelişen internet yayıncılığı ile internet sektöründe birçok site sahibi büyük kitlelere oluşabilmek için tanıtım yazısı yazarlar veya yazdırarak başka bir yüksek hitli siteye yayınlaması için bir miktar ücret vererek yayınlanması sağlanır bu sayede yayınlanan siteden hit çekmiş olurlar.
Tanıtım yazısı 2 çeşide ayrılmaktadır;

  • ·         Reklam amaçlı başka sitelerde yayınlanan
  • ·         Firmaların azgından kendi siteleri için yazılan tanıtım yazıları
İlk olarak hit çekmek amaçlı yayınlanan tanıtım yazılarını göz önüne alalım.  Bu tür tanıtım yazıları yazılarak reklam olarak yayımlatılmak istenen sitelere verilir. Siteler bu yazıyı yayınladığında içerisinde bulunan linkler sebebi ile kendi sitenize trafik sağlamış olursunuz.

Reklam Amaçlı Yazılan Tanıtım Yazısı Nasıl Yazmalıdır?
Bu tür tanıtım yazılarını yazarken sitenizin özelliklerini belirttiğinizden emin olunuz. Bazı site sahipler biraz fazla ücret alabilmek için taraflarınca yazılması gerektiğini söylerler ancak durum öyle değildir kendi sitenizin sizden başka kimse bilemeyeceği için sizlerin yazması en doğru olan seçenektir. Tanıtım yazısı yazarken kelime sayısına göre alt başlık atın. Örneğin 300 kelimelik bir makale ise 3 alt başlık uygundur olacaktır. Ayrıca tanıtım yazınızı yazarken sadece üç kere anahtar kelime kullanın bunlar, ilk paragrafın ilk bir buçuk satırı orta paragrafın ortalarında ve son paragrafın on cümlelerinde kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz anahtar kelimeler kalınlaştırılmış olarak yazılmalıdır. Bunlara ek olarak 300 kelimelik tanıtım yazısı için iki kere link çıkışı yeterli olacaktır. Ayrıca imla ve noktalama kurallarına dikkat etmeniz google botları tarafından daha kolay indeks alacaktır.

Firma Ağzından Yazılan Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılmalıdır?
Bu tür tanıtım yazısı genel olarak internet sitesi üzerinden kendi sayfalarında yaptığı hizmetleri anlatan yazılardır. Örnek vermek gerekirse bir nakliyat firmanızın var olduğunu düşünelim ve müşteri çekebilmek için internet sitesi açtınız. Bu siteye trafik sağlamak amacı ile googleden indeks almanız gerekiyor. Bu tür tanıtım yazıları doğru yazıldığı takdirde google tarafından daha kolay indeks almanızı sağlayabilmektedir. Bu tür firmalar genel olarak tanıtım yazılarını makale yazarlarına bırakıyor. Çünkü makale yazarları bu işte uzman olduğu gibi seo kurallarına da uyumludurlar. Bu tür tanıtım yazılarını genel olarak 200 kelimelik makalelerden oluşmaktadır ayrıca 2 alt başlık gerektirtir tıpkı yanda gördüğünüz resimde olduğu gibi.

Anahtar kelime Yerleşimi Nasıldır?

Anahtar kelime yerleşimi diğer tanıtım makalesine göre daha kolaydır ilk bir buçuk satırda firmanızın ismi geçmesi lazım. ikinci anahtar kelimemiz eğer farklı bir şey kullanmak istemiyor iseniz firmanızın başlığı olarak belirleyin ve alt başlık da orta kısımlarda geçirmeye özen gösterin. Son olarak da 3. Anahtar kelime ise son paragrafın son cümleleridir. Anahtar kelimeler anlatıldığı üzere üç kısımdan oluşmalıdır 200 kelimelik makale için. Bu anahtar kelimeler firma isminizin olmasına gerek yok firmanızın konuları da olabilir genelde nakliyat şirketlerinin bölgelerinde googlede üst sıralarda olma istekleri için nakliyat firmalarından örnek verdim. Bu arada anahtar kelimelerinizi kalınlaştırmayı unutmayın.. 

Yorumlar