Eski Domain mi? Yeni Domain mi? Almalıyım

domain,alan adıFacebook gruplarında gezerken karşıma bir kişinin paylaştığı bir yorum geldi o yorumda da şu şekilde bir soruyordu. Arkadaşlar projem için eski domain mi daha etkili olur yoksa yeni domain mi almalıyım? Aslında arkadaş internet yayıncılığına başlamak isteyenler için harika bir soru sormuş.
Ne yazık ki günümüzde onlarca insan sırf eski olduğu için domain e binlerce para harcıyor. Bende yapılan yorumlardan yola çıkarak böyle bir makale yazmaya karar verdim.
Eski bir domain i sadece eski olduğu için alırsanız paranıza yazık etmiş olursunuz. Çünkü yeni domain ile arasında hiçbir fark olmayacaktır. Ama eski domain i google de güvenli görünümünden dolayı tercih edebilirsiniz. Eski domain in işinize yarayan kısmı o domain üzerinde daha önce kurulmuş olan sitenin aldığı baclinkler ve yapmış olduğu reklamlardır. Bu size getiri sağlayacağı için fiyatları değişkenlik gösterir. Bir yerde duyduğuma göre de eski siteler daha kolay indeks alıyor diye bir söylenti var ama bu ne kadar doğru pek emin değilim. Bunların dışında eski domain yukarıda da dediğime göre pek bir avantajı olmayacaktır.
Eski Domain Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
bu tür domainler in fiyatları yukarıda da söylediğim gibi baclinkler den ve benzeri yöntemle ile belirlenmektedir. Eski domain alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar, aldığınız alan adının banlı arama motoru olup olmadığına, herhangi bir sosyal ağda banlı olmadığına ve herhangi bir cezası olup olmadığına dikkat edin. Aksi takdirde size yarardan çok zararı olacaktır.

Yukarıda verdiğim şartlarda bir alan adı bulamadıysanız yeni domain almanızı tavsiye ederim. İş görmemiş bir eski domain ile yeni domain iniz aynı işlemi görecektir. 

Yorumlar