Youtube’de Ne Kanalı Açmalıyım


youtube kanal açmak, youtube para kazanmak, youtube egitimleri, ne kanalı açmalıyım, Son dönemlerde televizyon medyası eskisi kadar ilgi görmemeye başladı. Bu durumun en büyük sorumlusunu hiç düşünmeden söyleyebiliriz ki youtube’dir. Bu platformda boy göstermek isteyen yeni girişimciler ve hobi için bu işle uğraşmak isteyen youtuber adaylarının aklına ilk gelen sorulardan bir tanesi Youtube’de ne kanalı açmalıyım? Aslında bu soru farklı kriterler göz önüne alındırarak cevaplanmalı. Gelin bu kriterleri birlikte inceleyelim.
Youtube Kanalını Ne İçin Açıyorsunuz?
Youtube kanalı genel olarak iki sebepten ötürü oluşturulur. Bu sebeplerden biri para kazanmak diğeri ise hobi amaçlıdır. Siz youtube kanalını ne için açıyorsunuz? Sorusunu cevapladınız ise, kanal oluşturmanın ilk adımını attınız demektir. Belirli bir amaç için herhangi bir işe atılmak her zaman sizi bir sıfır önde başlatır. Sebebi ise sürekli olarak bir şeye odaklanacağız buda bizi daha dikkatli ve verimli olmamızı sağlayacaktır.
Türkiye’de Fazla İzlenen Youtube Konuları
Ülkemizde çok fazla kitleye sahip olan youtube kanalları mevcuttur. Bu kanallar ilk başlarda kazanç elde etmeseler de son dönemlerde oldukça iyi paralar kazanmışlardır. Ancak durum yeni başlayanlar için öyle olmuyor. Sizlere iyi bir ipucu vermek gerekirse piyasada aynı üründen çok varsa o ürünün değeri azalır. Youtube’de de bu olay aynı şekilde devam etmektedir. Örneğin bir oyun kanalı açacak iseniz bu kanaldan binlerce lira hayal etmeyin. Elbet de aboneleriniz arttığında para kazanacaksınız ama hayallerinizdeki gibi olmayacaktır. Ülkemizde iyi izlenim alan bazı kanallar;
                Oyun kanalları
                vlog kanalları (kendi yaşamından kareler)
                 makyaj kanalları
                 çocuk kanalları
                 motovloglar
                sokak konuşmaları
                spor konulu kanallar
Bu tür kanallardan oluşturursanız büyük ihtimal ile daha hızlı bir gelişim göreceksiniz ama bu gelişim boyunca kanalınızın aktifliğini korumanız gerekmekte.

Youtube’de Nasıl Fazla Paralar Kazanabilirim
Az önce de bahsettiğimiz gibi eğer youtube den para kazanmak istiyorsanız, olan bir kanal açıp para kazanmaya çalışmak bir masumca olabilir gözlemlediğim kadarı ile son dönemlerde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de bu. Güzel paralar kazanmak istiyor iseniz youtube de olmayan bir içerik oluşturun. Youtube’nin kazanç yöntemi farklı seçenekler ile belirlenir. Bu seçeneklerde belirli bir miktar kazanç payları bulunmakta bu kazançlar içeriğinizin az bulunması durumunda oldukça yüksek bir kazanç elde edeceksiniz. Örneğin bir oyun kanalından yüksek kazançlar beklemeyin. Çünkü piyasada çok fazla olduğu için gelir durumları düşük olur milyon aboneleri olanları olaya katmıyorum çünkü onlar oldukça fazla izlenim alıyor. Ve aşağı yukarı bin izlenmeden 10 tl gibi bir para kazanıyorlar tabi ki bu durum adsense’nin size verdiği tekliflere göre değişmektedir.
Hizmet Odaklı İçeriklerde İyi Paralar Kazanır
Geçen sene yanlış hatırlamıyor isem hizmet odaklı videolara youtube tıklama başına daha fazla ücret ödüyordu. Aslında gayet iyi bir yöntem insanların ihtiyacı olan konulardan içerik oluşturmak izleyicilerinizin o konu hakkında araştırma yaptıkları için sürekli olarak gelen reklamlar ilgisini çekecek ve reklam verenin reklamlarına gitmeleri daha yüksek olacaktır. Buda sizin kanalınızın kazancını arttıracaktır.
Bazı hizmet odaklı kanal fikirleri;
            Evden eve nakliyat
           Teknik servis
           İş makineleri
ve onlarca hizmet içerikli kanallar sizde benzeri kanallar açarak kazancınızı arttırabilirsiniz.
youtube kanal açmak, youtube para kazanmak, youtube egitimleri, ne kanalı açmalıyım,

Youtube Kanal Adı Seçimi
Belirttiğim kriterler hakkında bilgi edindiyseniz şimdi sıra kanal adı seçiminde. Kanal adınız içeriklerinizi çağrıştırmalıdır. Örneğin medya hocam isminden o kanalın yayıncılık ve medya hakkında olduğu düşüncelerinize kapılırsınız. Ya da kanalınızın ismini motovlog koyduğunuzda youtube de motovlog araması yapıldığında kanal isminizin çıkacağı gibi düşünebilirsiniz. Bu yöntem de daha fazla izlenim almanıza yardımcı olacaktır.
Youtube Kanal Ayarlarınızı Yapın
Kanalınıza gelen izleyicileri tutmak adına youtube kanal ayarlarınızı yapmanız iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Ayarlardan kastımız. Hakkında bölümü, kanal girişi ve bazı ufak linklendirmeler yaparak izlenim ve kazançlarınızı artırabilirsiniz.
Youtube Hakkımda Kısmı Nasıl Olmalı
Hakkımda bölümü aslında kanalınızın açıklama kısmıdır. Açıklama kısmının ilk cümlelerinde kanalınızın içeriğini anlatan kısa ve öz kelimeler kullanın. Olabildiğince yazım hatası yapmamakla birlikte açıklamanızın sonuna tüm sosyal medya linklerini koyun bu durum izleyicilerinizin siz yakın olmasını sağlayacaktır.
Kanal Fragmanı Oluşturun


Kanalınıza yeni gelen ziyaretçilere kanalınızı tanıtacak tarzda kısa ve ilgi çekici video hazırlayarak kanalınızın fragman kısmına koyabilirsiniz. fragmanınıza abone ol butonları eklemeyi unutmayın böylelikle abone olmalarını kolaylaştıracak ve abone sayınızı arttırmak adına iyi bir tekniğiniz olacaktır.

Yorumlar