31 Mart 2018 Cumartesi

4 Adımda Seo Analizi Nasıl Yapılır?

internet sitesi ve blog

4 Adımda Seo Analizi Yapılır

Siteniz için seo yapmak istiyorsanız. Yapacağınız ilk adım arama motoru optimizasyonu analizidir. Bu analize yardımcı olacak crawlerlar ve robot yazılımlar vardır. Bunlar sitenizin html kodunu ve içeriğini inceler bunun sonucunda sizlere eksik kalan yönleri ve yaptığınız hataları gösterir. Bizde seo’da ki eksik yanlarınızı ve hatalarınızı görün diye 4 adımda seo analizi nasıl yapılır adlı bu içeriği yazdık.

1.Adım Sayfa Listesi Çıkarma 

Sitemizde ki tüm sayfaların ve içeriklerin listesini almamız gerekiyor. Bunun için ilk adım Screaming Frog Seo Spider adlı yazılımı kullanmak. Bu yazılımı bilgisayara indirmenizin ardından web sitenize gidip taratma işlemini başlatıyorsunuz. Tarama işlemi sonlandığında html filtresini seçip export’a basıyorsunuz. Ardından sayfa listenizi excel formatında bilgisayarınıza indirin. 

2.Adım Anahtar Kelime Atama

Adım birde çıkarttığınız excel formatında ki dosyayı açın. Url kolonunun sağına yeni bir kolon ekleyip buraya anahtar kelimeler adını verin. Bu kolonda yapacağınız işlem her sayfaya bir anahtar kelime atamaktır. Excel listenizdeki gereksiz gördüğünüz urlleri bu listeden çıkartabilirsiniz.

3.Adım Sayfalarınızı Taratın

Bu adımda karşımıza meşakkatli olan ücretsiz bir yol ve meşakkatsiz olan ücretli bir yol çıkacak karşımıza. Para durumunuza göre bu iki yoldan birini tercih edebilirsiniz.
İlk yolda toplu tarama yapabilmek için tercihen Semrush seo audit’i kullanılır.  Toplu tarama sayınızı yüksek ise bu yolu tercih edebilirsiniz fakat siteniz yeni ise bu yolu tercih etmeyip tek tek elle taratma yapın çünkü buraya para yatırmak yerine sitenizi iyileştirmek için bu parayı harcayabilirsiniz.
İkinci yol ise tamamen ücretsiz olan bir araç, bu araçta tek tek arama yapıyorsunuz. Bu biraz sizi zorlayabilir fakat elinizden herhangi bir para çıkmadan ücretsiz olarak analiz yapmak için en etkili yol bu araç. Bu linkte tıklayarak araca hızlıca gidebilirsiniz.

4. Adım Seo Stratejisi Belirleme

Karşınıza ya içerik konusunda hatalar çıkacak ya da html / css kod yapısı ile ilgili hatalar çıkacak. Bu hataları gidermek istiyorsanız bilgisi olan birinden yardım almanız gerekecek. İçerik konusunda ki hatalar için sitemizde gezinerek bilgi edinebilirsiniz.

Artikel Terkait