8 Nisan 2018 Pazar

Editörlük Nedir? Editörlük Nasıl Yapılır?editörlük nedir?, editörlük nasıl yapılır?, editör nasıl olunur?, editörler ne kadar kazanır?Günümüzün popüler mesleği haline gelen editörlük nedir? Editörlük nasıl yapılır? Diye hiç düşündünüz mü? Düşündü iseniz biz sizin için biz bu konuyu dile getirdik ve bu makalemizde editörlük ile aklınıza gelen tüm soruları cevaplamaya çalıştık.

Editörlük Nedir?
Editörlük sektörlere göre değişkenlik gösterebilir örneğin; televizyon yayın editörü yayının gidişatını gözlemler gibi. Biz bu makalemizde site editörlüğünü dile getirdik. Pekii editörlük nedir? Site editörlüğü birçok bölümlere ayrılır. Örnek vermek gerekirse; kategori editörü, içerik editörü, sosyal medya editörü olarak sınıflandırılabilir. Bizim yapacağımız iş ise içerik editörlüğüdür. İçerik editörü; adından da anlaşıldığı üzere internet siteleri için içerik oluşturur. Biraz daha açmak gerekirse sitenin standartları dışarısına çıkmadan yazı yazmak ve bu yazıyı resimlerle desteklemeniz gerekmektedir. En önemlisi de kategorinizden farklı konulara değinmeyin. Spor sitesine Adsense nedir diye bir içerik oluşturulsa pek de hoş görünmez değil mi?

Editörlük Nasıl Yapılır?
Şimdi gelelim editörlük nasıl yapılır kısmımıza. Editörlük yukarıda anlatmış olduğum gibi siteye yeni yazılar üretmektir. Site konularınızın dışına çıkmadan kendinize bir başlık belirleyin ve o başlıkla ilgili araştırmalarınızı yapın. Araştırmalarınızın sonucunda ulaştığınız verileri satırlarınıza dökerken yazmakta olduğunuz içerikler için resimler bulmanız gerekmekte. Resimlerinizi foto şop uygulamaları kullanarak oluşturabilir ya da benimde kullanmış olduğum fotoğrafdüzenleyicisini kullanabilirsiniz. Yazılarınıza video eklerseniz yazınızı okuyan kişiler videoya bakacaklar ve sitenin oturum süresini arttıracaktır. Bu durumda site sahibinin hoşuna gidecektir. En önemli konulardan bir tanesi site sahibinin istediği şekillerde içeriklerinizi oluşturun. Tamam içeriğimizi oluşturduk ve sunuma hazır hale geldi. Gelelim bu içeriği yayınlamaya. Yayınlamak için mecburen günümüzde çok yaygın olduğu için wordpress kullanmayı öğrenmeniz gerekmekte. Bu sistemin kullanışı çok basit googleye wordpress içerik girme olarak aratırsanız dakikada öğrenebilirsiniz. Bunun dışında blogger falan da var ama benim dışımda kimse blogger e içerik editörü alacağını sanmıyorum.

Editörlüğe Nasıl Başlamalıyım?
Editörlüğe ilk adımı kendinize bir blog sitesi açarak başlayabilirsiniz. Gündemdeki konuları yazarak tecrübe edinebilir ve ileride kendi blogunuzdan ek gelir sağlayabilirsiniz. Sitemizde internet yayıncılığı hakkında birçok yazımız var o yazıları okuyarak kendinize güzel bir blog oluşturabilirsiniz. Ayrıca iyi bir blog oluşturabilirseniz referans olarak gösterip müşteri bulmanıza yardımcı olabilirsiniz. Kaliteli bir blog her zaman kazandırır. Blogunuzu kurdunuz ayrı bir iş olan makale yazarlığı da yapabilirsiniz. Makale yazarlığı size tecrübe kazandıracaktır. Burayatıklayarak makale yazarlığı hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Makale yazarlığını belirli bir süre yazdıktan sonra zaten editörlük için hazır olacaksınızdır. Makale yazarlığında tavsiyem işi öğrenene kadar aracı kişiler ile çalışmanız. Onlar nasıl yazmanızı belirterek aslında sizlere bir hoca olacaktır. Makale yazarlığı öğrenmek isteyenlere mail üzerinden özel kurs veriyorum. Özel kurs almak için iletişim üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Kursumda wordpress kullanımından içerik oluşturmaya kadar her şeyi anlatıyorum. Aslında o konuları blogumda yayımlayacağım ama yayınlanıncaya kadar mailden ücretsiz sizinle paylaşacağım.

editörlük nedir?, editörlük nasıl yapılır?, editör nasıl olunur?, editörler ne kadar kazanır?Editörlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
içerik editörlüğü ile makale yazarlığı aynı gibi görünse de içerik editörlüğü daha özen gösterilmesi gereken bir konudur. Yazdığınız içerikler kategori dışına çıkmamak şartı ile gündemde olan ve yazım hatası olmaması gerekmektedir.  Ayrıca yazılarınız %100 özgün, anlatım bozuklukları içermemektedir. Ayrıca seo uyumlu içerikler istendiğinde isteğe uygun olacak şekilde yazabilmeniz lazım. Seo uyumlumakale yazma ile ilgili yazımı buradan görüntüleyebilirsiniz. İçeriklerinizin resimlerini kendiniz hazırlayın. Herhangi bir telif hakkı doğmaması için.

Editörler Ne Kadar Kazanır?
Editörlük kazançları genelde site sahibine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer kurumsal bir site değil ise günümüzün taban fiyatı 100 kelime başı en az 1 TL alırsınız. 300 kelimelik içerikler oluşturduğunuzu ve bir ay boyunca günde 3 içerik yayımladığınızı düşünürsek ( farklı sitelere) günde en az 9 tl kazanacak ve bunu ay ile çarptığımızda 180 TL gelir elde etmiş olacaksınız. Bu miktar size az geliyor olabilir ancak biz en küçük ihtimal ile hesapladık. Çok para kazanmak istiyorsanız makale yazarlığı yaparak farklı sitelere günde 2000 kelime çıkararak ayda 600 TL kazanabilirsiniz. Kurumsal sitelerde ise, asgari ücret uygulanır ve ofis ortamında çalışılır.

Editörlük İşini Nereden Bulabilirim?
Sizin aklınızda Editörlük işini nereden bulabilirim? Diye bir soru oluşmuş olabilir. Bu işi forum sitelerinde benim önerim WM aracı gibi forumlarda işinizi iyi yaptığınız sürece rahatlık ile bulabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise büyük sitelerde yazarlar kısmında yazarımız olun bölümüdür. O sitelere başvuru yaparak editör olabilirsiniz. Eğer iş bulmakta zorluk çekiyor ve editörlük işi arıyorsanız Online Medya Hocam blogunda içerik editörü olabilirsiniz. İrtibat için iletişim bölümünden bana ulaşın.Artikel Terkait